Good Contents Are Everywhere, But Here, We Deliver The Best of The Best. Please Hold on!
Your address will show here +12 34 56 78
Môj plán

Plán

 

Vízia kandidáta Matúša Valla v knihe Plán Bratislava, je postavená na 12 okruhoch. Kniha Plán Bratislava je zároveň aj volebným programom Matúša Valla a jeho tímu.

 

Doprava

Drasticky spoplatníme parkovanie

Je najväčším problémom Bratislavy, jej súčasťou je aj parkovanie. Podľa Valla by Bratislavčania ako rezidenti mali platiť za parkovanie prvého auta 299 eur, za druhé motorové vozidlo až 599 eur (strana 147, elektronická verzia). To znamená, že jedna bratislavská domácnosť môže pri dvoch autách zaplatiť aj 898 eur ročne. Priemerný plat v Bratislave v roku 2017 v čistom bol cca.1 100 eur, na parkovanie by tak priemerná bratislavská rodina minula skoro jeden celý plat. Tieto poplatky by však platili len v mieste svojho bydliska, hneď ako miesto bydliska prekročíte, platíte peniaze navyše ako mimobratislavčania. Na strane 150 Plánu B sa píše, že pôjde o 2 eurá na hodinu. Tento plán znevýhodňuje obyvateľov mesta a dáva ich na úroveň s tými, ktorí v Bratislave svoje dane neplatia.

 

Financovanie

Zdvojnásobíme daň z bytov

Dlhodobým problémom Bratislavy je jej finančná podvýživa zo strany štátu, ale aj nízka efektivita riadenia mesta. Ako sa však na nedostatok financií pozerá tím Matúša Valla? Vyššie výdavky, ktoré sprevádzajú Plán B, je nutné aj z niečoho zaplatiť. Interné zdroje financovania mesta sú podľa Progresívneho Plánu B dobrým zdrojom na veselé míňanie. Takýto priestor podľa tvorcov Plánu B ponúka napríklad aj daň z nehnuteľnosti; „zdvojnásobenie sadzieb by rozpočty väčšiny domácností zaťažilo iba niekoľkými eurami mesačne naviac, mesto a mestské časti by však potenciálne získali ďalších 60 miliónov eur ročne,“ píše sa vo volebnom programe projektanta Matúša Valla. Súčasne platné sadzby dane z nehnuteľností poznajú tri pásma podľa lokality, pričom každá má vlastnú sadzbu. Každú z nich plánuje tím Matúša Valla navýšiť o 100 percent.

Po drahej parkovacej politike, ktorá by aj znevýhodňovala dane platiacich obyvateľov mesta, by tím kandidáta Progresívneho Slovenska zaťažil Bratislavčanov ďalšou daňou. Takouto salámovou metódou postupného zdražovania života v meste, by sa pre mnohých stal život v hlavnom meste finančne náročnou záležitosťou.

 

Rozvoj

Developerom znížíme alebo odpustíme poplatok za rozvoj

Spoluautorom tejto kapitoly je developer Drahan Petrovič z IUR (Inštitút urbánneho rozvoja), občianskeho združenia, ktoré je financované developermi. Celú kapitolu možno nazvať, ako už jeden politik povedal, sociálny balíček pre developerov. Základným motívom je uľavenie developerom a bohatým finančným skupinám z poplatku za rozvoj, ktorý by mal pomáhať samospráve kompenzovať negatívny dopad výstavby a financovať zvýšené nároky na lokalitu, ktoré novou výstavbou vzniknú. Projektant M. Vallo a developerský lobista D. Petrovič vo svojej knihe na strane 75 v sekcií Rozvoj mesta, píšu nasledovné: Zákon by mal umožniť započítanie hodnoty stavby „verejnej infraštruktúry“ realizovanej stavebníkom (na základe dohody s obcou) voči poplatku za rozvoj“. Okrem možnosti započítať vyvolané investície do poplatku a tým ponížiť celkovú platbu, navrhuje v tejto kapitole projektant Vallo s lobistom Petrovičom, aby sa poplatok týkal iba priamej podlahovej plochy bytov, resp. kancelárií; „Spoplatnené by mali byť len tie plochy, ktoré sú pôvodcami záťaže“.

V konečnom dôsledku developer nemusí zaplatiť nič, lebo si to odráta z vyvolaných investícií a to, čo bude nad rámec, doplatia obyvatelia. Bežní obyvatelia mesta medzičasom už zaplatili o 100% vyššiu daň z nehnuteľnosti a vyhodili jeden mesačný plat na parkovanie, takže tento výpadok bude z čoho kompenzovať.